Eğitim (Uygulamalı)

Hayata Dair Okumalar, online eğitimler tamamlandıktan sonra, Pandemi şartları gereği sağlık ve güvenlik önlemleri uyarınca konaklamalı bir uygulama çalışmasıyla tamamlanır.

Bu buluşma, Gurdjieff yöntemlerinin canlı uygulamaları yanı sıra, kadim şifa tekniklerini de kapsar, yönlerle elementlere uzanan çalışmalardan, şamanik uygulamalardan yararlanır ve günümüz dünyasında psikolojiden ve iş dünyasına pek çok farklı branşta faydalanılan Eneagram uygulamalarını da kapsar.

Konaklamalarımız doğa özleriyle beraber kendi doğamıza, içselliğimize yolculuk yapmayı kolaylaştırıcı özel bir doğal mekanda gerçekleştirilir. Katılımcılarımız, uygulamaların gerçekleştirildiği haftasonu konaklaması süresince, zamanın genişlediği hissiyle, yaşamlar boyu izini sürdükleri karşılaşmalarla yüzleştikleri geri bildirimleri yapmışlardır.

Oluşan özfarkındalık ve “çalışma bilgilerinin” harmanlanması kişinin hayatla ilişkisinde yeni bir duruş kazanmasına yardım eder.

Bu öğreti temelde, insanın kendisini ve yapısını daha iyi tanımasını ve çok benlilikten, tek benliğe doğru yol almasına destek olmaktadır.

Hayata Dair Okumalar eğitimi, 4. Yol öğretisinde uygulanan çalışma konularındaki kavramları, katılımcısına deneyimlenebilir ve hayatın içinde uygulanabilir bir dönüşüm metodu olarak aktarmayı hedeflemektedir. Bir yandan temel kavramları işlerken, diğer taraftan da uygulamalar aracılığı ile katılımcıların durumlar karşısında verdikleri tepkileri görünür kılar. Böylelikle daha önce kendini ve olaylarla, durumlara karşı verdiği tepkilerdeki mekanikliğini, “çalışma” perspektifinde şuurlu bir biçimde gözlemlememiş katılımcı, bu eğitim süresince hem kendini hem de hayatı, çalışma penceresinden gözlemleme fırsatı bulacaktır.

Oluşan özfarkındalık ve “çalışma bilgilerinin” harmanlanması kişinin hayatla ilişkisinde yeni bir duruş kazanmasına yardım eder.

Hayata Dair Okumalar, katılımcıların, hem bilgi edinme seviyelerini hem de bu eğitimin uygulanması sonucu hayatla ilişkilerini ve kendilerinin hayat içindeki yerlerini, yeni bir bakış açısı ile değerlendirmelerine katkı sağlamaktadır. Bu öğreti temelde, insanın kendisini ve yapısını daha iyi tanımasını ve çok benlilikten, tek benliğe doğru yol almasına destek olmaktadır.